Pablo Picasso färglitografi

PABLO PICASSO (1881-1973) (efter): Ateljéinteriör, daterad 19-11-1955. II., i trycket, färglitografi, ca 26x41 cm

Poul Cadovius, System Royal, væghængt reolsystem i teak

Poul Cadovius. 'System Royal'. Væghængt reolsystem i teak. Bestående af fire hylder og fire moduler, hvoraf de to med fletværk. Vangere H. 198 cm. Hylder og moduler B. 80 cm. D. 30/38 cm. Alm. aldersrelateret brugsspor.

Arne Jacobsen. Lounge lænestol med vip og returdrej. 'Ægget' i naturlæder

Arne Jacobsen(1902-1972): 'Ægget' fremstillet hos Fritz hansen, med serienummer og logo præget i stel. Nybetrukket i danmark hos tidligere Fritz Hansen polstrer med vegetabilsk garvet anilin læder, monteret med drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium, stol med vippeanordning og returedrej. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Litteratur: C Thau / K. Vindum "Arne Jacobsen" 1998 Bl.a omtalt s. 144,432 gengivet s. 433,438-439,467,471-472.

Seksarmet lysekrone

Seksarmet lysekrone, stamme af messing samt seks arme af messing monteret med sortlakeret skærme. H. ca. 110 cm. Ø. 125 cm. Fremstår med mindre anløb på stamme og arme, enkelte ridser og brugsspor.

Achille Castiglioni, Tisch Modell Leonardo für Zanotta

Tisch / Schreibtisch / Arbeitstisch Modell Leonardo, italienisches Design aus dem Jahr 1969 von Achille Castiglioni für Zanotta, Italy. Mit Brandstempel bezeichnet. Mehrteilige, höhenverstellbare Unterkonstruktion aus klar lackiertem Buchenholz und Tischfläche aus laminierter Tischlerplatte. H. 76- 82 cm, B. 200 cm, T. 100 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Kante der Tischplatte mit kleinen Bestoßungen, Tischböcke mit kleinen Flecken und geringen Verfärbungen.

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk i Rio-palisander, model FA-66

Ib Kofod-Larsen. Lav skænk i Rio palisander. Front med fire skuffer og fire låger, udført med spejlskåret finér. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. Model FA-66. H. 68 cm L. 230 cm D. 50 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, ben forkortet. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Art Deco skænk af lakeret birkefinér

Art Deco skænk af lakeret, finéret birk, front med to døre bag hvilke hylder af fyrretræ, greb af sort bakelit. H. 88 cm. L. 150 cm. D. 55 cm. Nøgle medfølger ikke. En låge fremstår låst. Brugsspor og små ridser. Se også varenummer 5367944.

Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen

Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med gult læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med gult læder af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark.

Set Stühle im Stile der Jahrhundertwende Lack schwarz (6)

Set aus sechs Stühlen im Stile der Jahrhundertwende. Konstruktion aus hochglänzend schwarz lackiertem Holz.
Maße ca. H. 104 cm, B. 47,5 cm, T. 45 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, einige kleine Bestoßungen und Lackmängel.

Fabbian, Stehleuchte der 1980/90er Jahre mit Muranoglas

Dimmbare Stehleuchte der 1980/90er Jahre mit Lampenschirm von Fabbian, Italy. Konstruktion aus vergoldetem Metall, Kirschholz und farbigen Muranoglaselementen. Ausgestattetmit zwei Lampenfassungen E 27, mehrfach bezeichnet.
Maße ca. H. 179 cm, Schirm: D. 55 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Metalloberflächen, vor allem am Sockel, mit einigen kleinen Kratzern.

Brutalist Tripod Standleuchte der 1980er Jahre mit asymetrischem Reflektor

Brutalist Standleuchte der 1980er Jahre. Roh belassene, geschweißte Konstruktion aus unbehandeltem Stahlrohr und handgetriebenem, asymetrischem Reflektor, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 14.
Maße ca. H. 193 cm, B. 46 cm, T. 56 cm.

Deutliche Gebrauchsspuren, verschmutzt, Oberflächen überwiegend mit Rostbefall, Elektrifizierung defekt, Lampenfassungen verrostet, ein Funktionstest konnte daher nicht durchgeführt werden.

Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole med anilin 'Vacona' læder. (2)

Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. ca. 112 cm. Sædehøjde ca. 78,5 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med 'Vacona' anilin læder. Anilinlæder er lavet på råhuder af højeste kvalitet. Læderet har som udgangspunkt en helt naturlig nøgen overflade, hvor alle naturmærker er synlige. Dette er med til at understrege læderets unikke karakter. Læderet er fuldnarvet, hvilket vil sige, at den naturlige overfladestruktur er bevaret. Anilinlæder ændrer sig med tiden gennem brug og lyspåvirkning og får hurtigt en naturlig smuk patina. (2)

Bodenleuchte der 1970er Jahre mit farbigen Glaselementen

Große Bodenleuchte der 1960/70er Jahre. Schwere, laternenartige Konstruktion mit Gestell aus Schmiedeeisen mit goldfarbener Oberfläche, teilweise in patinierter Optik, Diffusor aus verschiedenfarbigen, massiven Glasstücken, ausgestattet mit fünf Lampenfassungen E 27. Lose aufliegende Abdeckung aus getöntem und leicht strukturiertem Glas.
Maße ca.: H. 70 cm, D. 41 cm, B. 56 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

Nissen & Gehl, 'Naver Collection', fritstående skrivebord, valnød, model AK 1340

Søren Nissen & Ebbe Gehl. Fritstående skrivebord fineret med valnød. Front med fire skuffer i sarg, monteret med medeformet stel af børstet stål. Fremstillet hos Aksel Kjersgaard, Odder. 'Naver Collection', model AK 1340. H. 73 cm. L. 170 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, stel med ridser, plade med ridser, farveforskel samt enkelte hakker og mærker.

Poul Kjærholm. PK 22 lænestol, kanvas

Poul Kjærholm. PK 22 lænestol med stel af matforkromet fjederstål, betrukket med originalt kanvas. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår med slitage, begyndende små huller på hjørner og skjolder.

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, slidstærkt sort læder (5)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, betrukket med slidstærkt sort læder. Bestående af tre-personers H. 70 B. 170 cm. To-personers H. 70 B. 130 cm. Hvilestol H. 70 B. 90 cm. Hjørnemodul H. 70 L. 90 B. 90 cm. Puf D. 90 x B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår nybetrukket i slidstærkt sort læder med bibevarelse af det originale bundstof. (5)

Hans J. Wegner. Skænk i teak fra RY møbler, 1950'erne

Hans J. Wegner 1914-2007. Høj skænk udført i teaktræ. front med to skydelåger bag hvilke hylder og to udtræksskuffer i egetræ. Afsluttet på runde, tilspidsede ben. Sjælden model, fremstillet hos Ry-Møbler, stempel herfra. H. 135 L. 157 D. 45 cm. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor, lille mørk plet på topplade.

Konstantin Grcic, Sessel Modell Chaos für Classicon

Sessel Modell Chaos, deutsches Design von Konstantin Grcic aus dem Jahre 2001 für Classicon. Asymetrische Konstruktion mit Bezügen aus rotem Wollstoff und Fußgestell aus verchromtem Stahlrohr.
Maße ca. H. 78, B. 82, T. 66

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, der verchromte Bügel unterseitig mit Kratzern, an den Kanten ist der Stoffbezug minmal angeschmutzt.

Poul Kjærholm. Par lænestole, model PK22, Kold Christensen (2)

Poul Kjærholm 1929-1980. Et par lænestole, model PK 22, med stel af matforkromet fjederstål, monteret med betræk af patineret læder, H. 73 B. 63 sædehøjde 34 cm. Formgivet 1955. Udført hos E. Kold Christensen, logo herfra præget i stel. Litteratur: Noritsugu Oda: 'Danish chairs', beskrevet og gengivet s. 18. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; læder med ridser/ defekter, nogle hjørner med huller/ defekter i læder, læder let mørnet. (2)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, sort stof (3)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt. Best. af To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole betrukket med sort, slidstærkt 'Sabbia-922' stof. Sofa H. 70/32 L. ca. 130. D. ca. 90 cm. Stole H. 70/32 B. ca. 90. D. ca. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår nybetrukket med bibevarelse af det originale bundstof. (3)