PATRICIA URQUIOLA, fåtölj / soffa, "Fat" B&B Italia.

Skinnklädsel. Fast stoppad, ryggen med lös kudde. Längd ca 90, djup ca 90, sitthöjd ca 42, höjd ca 72 cm.

Skåp i kolonialstil

SKÅP, 1900-talets första hälft, kolonialstil, bambuimitation, glasade dörrar, baksidan stämpelmärkt Bodafors, höjd 183, 91x43 cm

Svensk Tenn gris

SVENSKT TENN, gris, Dimitri Omersa & Co, brunt läder, höjd ca 36, längd 54 cm

Nyckel järn

NYCKEL, modell större, 1900-tal, järn, längd ca 42 cm

Taklampa

TAKLAMPA, 1950/60-tal, droppformad, med lös skärm i plåt orangebemålad, diameter ca 65 cm

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, "Lehti", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Fast stoppad konstläderklädsel med knappar, metallben. Bredd ca 60 cm, sitthöjd ca 39 cm, totalhöjd 77 cm.

Dekorelement

DEKORELEMENT, 4 dlr, omkring 1900, i form av pilastrar, bemålad trä och plåt, total höjd ca 210x26 cm, lös skadad del medföljer

De Sede. Sofaelementsystem/modulsofa, model DS 600 Organic

De Sede. Modulsofa formgivet af U. Berger, E. Peduzzi-Riva, H. Ulrich samt K. Vogt, betrukket af med cognacfarvet kunstskind og brunt uld, bestående af 22 kombinerbare moduler, heraf 2 endestykker. Udført hos De Sede, Schweiz model DS-600. Hvert modul H.75 cm. B. 25 cm. Fremstår med nogle huller og revner samt metal pinde til låsemekanisme mangler.
Bemærk 3 model fotos.

Max Müller, Skulptur aus Holz, 'Frau'

Max Müller (*1946), Skulptur aus hellem massivem Holz, 'Frau'. Mit Kettensäge geschnitzt. Maße ca.: H. 65 cm, B. 19 cm, T. 21 cm.

Erland Cullberg oljemålning

ERLAND CULLBERG (1931-2012): Figurkomposition, signerad E Cullberg, olja på duk, ca 92x82 cm

Petrus Wandrey, signierter und limitierter Schrank 'Megachip', 1984

Petrus Wandrey, signierter und limitierter Schrank 'Megachip', 1984 Entwurf von 1984. Edelstahl, geätzt mit Polispektraleinfärbung. Limitierte Auflage von 12 gefertigten Exemplaren. Mit Signet und Jahreszahl bezeichnet. Maße: ca. H. 116 cm, B. 94 cm, T. 70 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, oberflächliche Kratzer, Kantenbereibungen, etwas schmutzig, Nikotin Geruch.

Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison for Knoll International. Et sæt på fire lænestole samt sofabord. (5)

Amerikansk design af Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison. Et sæt på fire lænestole hver med stel af sortlakeret aluminium, fritsvingende polstring med betræk af sort læder. H. 71/40 cm. samt sofabord med stel af sortlakeret aluminium, rektangulær plade af hvidbroget marmor. H. 40. L. 120. D. 66 cm. Fremstillet hos Knoll International, bord med label herfra. Formgivet i 1970. Fremstår med brugsspor, lette mærker og patina, bordplade med mindre afslag på plade. (2)

Ukendt møbelproducent. Foldbar lænestol. Grå / dark grey

Ukendt møbelproducent. Foldbar lænestol betrukket med grå møbelstof. 192 x 75 cm. Fremstår ubrugt. (Dark grey)

Verner Panton. Lounge stol, model C1

Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor. og mærker

Börge Lindau & Bo Lindekrantz, Set Armlehnstühle Modell 77 für Lammhults (12)

Set aus zwölf stapelbaren Armlehnstühlen Modell 77 für Lammhults. Schwedisches Design von Börge Lindau & Bo Lindekrantz - Ausführung von 1991. Konstruktion aus schwarz lackiertem Stahl und Holz. Sitzflächen mit violettem Stoffbezug. Maße ca. H. 76 cm, B. 57 cm, T. 53 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Lackierung mit geringen Bestoßungen, Verbindungselemente teils leicht verbogen, Stoffbezüge partiell mit leichten Flecken. Die Stühle sind in Reihen untereinander zu verbinden und erfüllen die Brandschutzklasse B1. (12)

De sede. To-personers fritstående sofa, model DS 47

De Sede. To-personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/36. L. 140. D. ca. 90/105 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina