Tre-pers. sofa, læder

Tre-pers. sofa med ben af bejdset træ, løse hynder i ryg, sæde og sider, H. 82 B. 200 sædehøjde 44 cm. En uoriginal ryghynde. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. læder med slitage, solblegning og farveforskelle.

Naos, italiensk sofabord af stål / glas

Naos, italiensk sofabord af stål og glas. Bord står på sortlakeret træplade med ben i børstet stål, bordplade består af 2 svingbare drejelige glasplader. NAOS design. H. 40,5 cm, B 92 cm, L 106 cm. Fremstår med brugsspor, sokkel med enkelte afslag samt plade med ridser.

Matbord Andreas Grega

ANDREAS GREGA, matbord, ca 2017, underede i svetsat järn, skiva i amerikansk ask, höjd ca 74, 90x300 cm

Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)

Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 285x135 cm.

Maurice Burke stolar 4 st

MAURICE BURKE, stolar, Arkana of Bath, 4 st, vit formgjuten glasfiber, fyrpassfot, snurrfunktion, gula lösa sittdynor, märkta undertill, sitthöjd ca 43 cm

Stolar

STOLAR, 3 st, Italien, 1900/2000-tal, stomme i trä, svartlackerade, stoppad dyna med textil klädsel, sitthöjd ca 47, högsta höjd 116 cm

Royal Copenhagen. Diverse krus af fajance(8)

Royal Copenhagen. En samling krus af fajance: Jubilæumskrus 1899-1969, H. 14 cm, Ø. 14 cm. jubilæumskrus 1775-1975, H. 14 cm, Ø. 12 cm. To årskrus med sølvplakette under bunden, årg. 1970 og 1976, H. 11 cm. To små årskrus årg. 1978 og 1979, H. 7,5 cm. Krus 'Den nye Lillebæltsbro 1970, samt krus med tinlåg nr. 670/3697. (8)

Sportstugestolar

SPORTSTUGESTOLAR, 1 par, 1900-talets mitt, stommar i laserad furu, sitthöjd ca 44 cm

25 ravstykker - ca. 315 g. (25)

25 stykker poleret rav, samlet vægt ca. 315 g. L. 3,0-6,5 cm. (25)

Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)

Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)

Luigi Colani. Skrivebord med tilhørende stol. (2)

Luigi Colani. Børneskrivebord med stel i plastik, justerbar skrivebordsplade i laminat. Monteret med justerbar lampe i stål.. afbryderknap på ledning. H. 65, B. 70, D. 56 cm. Tilhørende stol i plastik, monteret på firpasfod af stål. H. 66, SH. 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder ridser to afslag på stel, samt løs fod på bord. (2)

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Bruksslitage.

LISA LARSON, burk med lock, glaserat stengods, signerad.

LISA LARSON, burk med lock, glaserat stengods, signerad. Blåglaserad burk. Lock med dekor av badande. Diam 12, höjd 18 cm. Obetydligt ytslitage.

Stomme av förkromad metall, klädd med fårskinn, lös ryggkudde klädd med svart skinn.

Stomme av förkromad metall, klädd med fårskinn, lös ryggkudde klädd med svart skinn. Bruksslitage.

Verner Panton, Paar Lounge Sessel Modell 3350 Bachelor Chair für Fritz Hansen (2)

Verner Panton (1926-1998) für Fritz Hansen, Paar Sessel / Lounge Chairs Modell '3350 Bachelors Chair' mit gelber Stoffbespannung. 'Endlosrohr'-Konstruktion aus hocglanzverchromtem Stahrohr. Stapelbare Konstruktion.Maße ca. H. 74 cm, B. 51 cm, T. 75 cm.Stühle in einem altersgemäß guten Zustand. Bezug teilweise schmutzig, Verchromung teilweise durch Kratzer und Bereibungen beschädigt. Mit partiellen Oxidationsspuren. (2)

Charles Eames. Stol, model EA 108

Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med blåt læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Lette brugsspor, overvejende på hjørner.

Sofabord, rødlakeret.

Sofabord af rødlakeret MDF. Monteret på ben af metal. H. 28 cm. 120 x 120 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Dansk møbelproducent. Sofabord af palisander

Dansk møbelproducent. Sofabord af fineret palisander. H. 50 L. 150 B. 59 cm. Fremstår med brugsspor.

Alexander Begge, Space Design Stuhl für Casala

Space Design Stuhl, deutsches Design von Alexander Begge für Casala. Entwurf um 1970. Stapelbare, freischwingende Konstruktion aus weißem Kunststoff, Sitzkissen mit Bezug aus braunem Cordstoff. Unterseitig bezeichnet. Maße ca.: H. 78 cm, B. 52 cm, T. 51 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise Kratzer.

Hans Jørgen Frydendal. Tre moduler af massiv fyr (3)

Hans Jørgen Frydendal. Tre reolmoduler af massiv børstet fyr med hhv. hylder, skuffer og låger. Mål hhv. H. 96 B. 96 D. 46 cm, H. 96 B. 50 D. 46 cm og H. 96 B. 98 D. 46 cm. Chr. Firtal Byggereol, en del af Chr. Firtal serien. Medfølgende møbelbrochurer. Fremstår med brugsspor, (3)