PALL, allmoge, 1800-tal.

Längd 70, bredd 32, höjd 45 cm.

Charles Eames. Spisebord fra serien 'Aluminium Group' Ø. 90 cm.

Charles Eames. Spisebord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Arne Jacobsen. Sofabord, palisander, Ø 90 cm.

Arne Jacobsen. Sofabord med original cirkulær plade af fineret palisander, stel af aluminium afsluttet på trepas fod med profileret stamme. 1960'erne. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor, dog enkelte brandmærker og minimal kanthak på plade.

Poul Henningsen PH 4 pendel, blå

Poul Henningsen (1894-1967). PH4 pendel med skærme af blålakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.

Ikea : Spisebord på højdejusterbare bukke .

Ikea : Spisebord på højdejusterbare bukke i teak med læderstropper i kernelæder. Bordplade i glas. Ant. 1970/80'erne. L. 108 B. 78 H. op til ca. 75 cm.

VÄSKA, metall.

Förvaringsbox ca 53x25,5 cm, höjd 40 cm, märkt Gira.

SITTMÖBEL, rotting, 1900-talets andra hälft.

Kombinerad sitt- och avlastningsmöbel. Längd ca. 113, bredd 48, sitthöjd 43, rygghöjd 76 cm.

Max Müller, Bronzefigur; 'Frauenakt'

Max Müller (1946-2019), Bronzefigur; 'Frauenakt', massive, vollplastische Figur, dunkel patiniert,
Maße ca.: H.75 cm, B.21 cm, T.6 cm,
Gewicht ca.: 16,5 Kg,
Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Tobia Scarpa, C&B Italia, zwei Sofas und zwei Sessel, Leder, Italien (4)

Tobia Scarpa, C&B Italia, zwei Sofas und zwei Sessel, Leder, Italien. Sitzgruppe bestehend aus zwei Sesseln, H.70cm, Sitzhöhe: 40cm, B.92cm, T.75cm, einem Zweisitzer und einem Dreisitzer-Sofa, H.70cm, Sitzhöhe: 40cm, B.150-220cm, T.85cm, jeweils mit lose aufliegenden Rücken- und Sitzpolstern aus cognacfarbenem Leder, mit Herstelleretikett unter dem Polster versehen, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Lederabrieb, sowie partielle Kratzer und Befleckungen. (4)

Op art Objekt/Assemblage

Op art Objekt/Assemblage, handgefertigt , mit vollplastischen Kugeln in schwarzer Farbe, hinter Glas gerahmt,
Maße ca.: 52 x 71 cm, T. 7 cm,
Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.

Kaare Klint, Le Klint, Wandlampe / Leuchte, Messing, Kunststoff, Dänemark, 1950er Jahre

Kaare Klint (1888-1954) für Le Klint, Wandlampe / Leuchte, Messing, Kunststoff, Dänemark, 1950er Jahre. Winkelverstellbare Wandlampe mit einer Konstruktion aus Messing und einem mit Lamellen bekleideten weißen Lampenschirm aus Kunststoff, sowie mit einer Aufhängevorrichtung und einer Brennstelle versehen, H.44cm, D.35cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, leichte Oxidationsspuren am Messing, sowie leichte Beschmutzungen am Kunststoff.

PALL, allmoge, 1800-tal.

Längd ca. 50, bredd 33, höjd 48 cm.

De Sede, Schweiz. To Lounge moduler, model DS-85 (2)

De sede, Schweiz. To Lounge moduler, original betrukket med patineret cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, model DS-85. H 68/32. B. ca. 75. D. ca. 100 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, mærker og patina. (2)

Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107 (6)

Arne Jacobsen. 6 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Betræk af div. møbelstof. 4 monteret med holdere så stolene kan sættes sammen. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor, betræk og polstring slidt og medtaget.

Arne Jacobsen. Vintage lænestol, Svanen, model 3320 med vip, originalt cognacfarvet læder, 1960-erne

Arne Jacobsen. Svanen. Vintage lænestol, model 3320, originalt betrukket med cognacfarvet læder, profileret stamme på drejelig firpasfod af aluminium med vipfunktion. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 1960-erne. H. 82/40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, pletter, mærker og patina. Fremstår med fast skal. Justerings/umbraco nøgle medfølger.

Poul M. Volther. 'Corona' lounge lænestol

Poul M. Volther 1923-2001. Lænestol model EJ5 'Corona' betrukket med patineret hvidt læder, stel af mat forkromet stål. Formgivet 1964. Fremstillet hos Erik Jørgensen.

Jens Juul Eilersen. Chaiselong, model Control

Jens Juul Eilersen. Chaiselong med stel af forkromet stål, betrukket med kraftig sort læder, justerbar ryg og forstøtte, forest monteret med hjul. Fremstillet hos N. Eilersen med fane herfra, model Control. H. 39. L. 170. D. 70 cm. Fremstår med lette brugsspor og patina.

Unbekannter Künstler, Skulptur, Entfremdeter

Unbekannter Künstler, Skulptur, Entfremdeter, Holz. Kubistische Holzskulptur mit der Darstellung menschlicher Gliedmaße, H.60cm, B.52cm, T.22cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Verfärbungen, sowie Kratzer und geringfügiger Materialabrieb, vorderseitig mit zwei Bohrlöchern.