Hans J. Wegner. Lufthavnsstol. Natur

Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af metal, , H: 77 B. 61 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Fremstår nypolsteret med naturfarvet anilin læder fra anden dansk professionel møbelpolstrer i Danmark.

Jens Harald Quistgaard. Skål, teaktræ

Jens Harald Quistgaard. Skål af massivt stavlimet teaktræ. 1960'erne. H. 12 Ø 33 cm. Brændestempel under bunden. Dansk international Designs Denmark - IHQ. Fremstår med lettere brugsspor, herunder bl.a. enkelte mindre tørrevner.

Tord Björklund, Et par armstole model 'Klinte' (2)

Tord Björklund, Et par armstole model 'Klinte' polstret med sort skind, stel af forkromet stålrør. udgået fra IKEA. H. 72 cm. Sh. 38 cm. B. 66,5 cm. Fremstår med alm. brugsslitage. (2)

Arne Jacobsen. Stol model 3107, ’syveren’

Arne Jacobsen. Syverstol, model 3107, med brun lakeret skaller og stel af forkromet stål, Sh. 42 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og ridser.

BÄNKAR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Furu, längd ca. 120, bredd 40, höjd 41 cm.

Chaiselounge - Liggestol med skammel (2)

Chaiselounge - liggestol med skammel, polstret med gult ( frotte lignede) stof H 79 B. 62 L. 100 cm, skammel H. 42 x 63 x 46cm. Fremstår med brugsspor og pletter.

PINNSTOLAR, 2 stycken, grönlaserade, 1970-tal.

Bredd 46 cm. Djup 42 cm. Rygghöjd 84 cm.

HANS J WEGNER. Barpallar, 2 st, "CH56". Carl Hansen & Son, Danmark.

Brickmärkta, serie no 435794 och 435793. Höjd 76 cm.

Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model EA-108, Full Leather. (6)

Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Ubekendt møbelproducent. Sofabord

Ubekendt møbelproducent. Sofabord, top med to tonede glasplader, den ene opklappelig hvorunder obevaringsrum/bar med indsats af plast til afsætning af glas/flasker, sider beklædt med brunt læder, sokkel af træ beklædt med sort laminat. H. 40. L. 120. D. 65 cm. Fremstår med alm. brugsspor

Esstisch / dining table / Tisch aus Edelstahl / Chrom mit Kreuzfuß

Hochwertig gearbeiteter Esstisch aus poliertem Edelstahl und Chrom. Mehrteilige Konstruktion mit verschweißtem Untergestell aus, sich kreuzenden/durchdringenden, verchromten, Stahlprofilen und aufliegender, gefaster Tischplatte aus poliertem Edelstahl.
H. 69 cm, D. 120 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Tischplatte mit kleinen Kratzern und „blind“ geputzten Flecken, Schweißpunkte teils etwas gelöst.

Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord, L. 240 cm

Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af nyfineret santos palisander, monteret med fem spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H 70. L 240. B 120 cm. Fremstår nyfineret ved professionel møbelsnedker.

KAI KRISTIANSEN. Skrivbord, jakaranda, 1960-tal.

Längd 165, bredd 79, höjd 70 cm.