STOL, 3-bent, furu, 1900-tal.

Signerad HJ. Rygghöjd 89 cm.

KORGSTOL. Påfågel-modell, 1900-tal.

Höjd ca. 146 cm. Lös stoppad sittplymå.

TRÄDGÅRDSSTOL, metall, 1900-tal.

Trädgårdsstol, ryggstödets höjd 78, sitthöjd 39, bredd 82 cm.

Kanzano, Lithographie auf Papier, 'Frauenakt', limitiert

Kanzano, Lithographie auf Papier, 'Frauenakt', limitiert: 179/350, unten rechts signiert, hinter Glas und Passepartout gerahmt,
Bildmaße ca.: 47 x 62 cm,
Rahmenmaße ca.: 76 x 92 cm,
Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

FÅTÖLJ, "Susanna", Gabriele Mucchi för Zanotta, Italien.

Kromad stålrörsstomme, lösa dynor och armlän klädda i grått läder, modellen formgiven 1981, bredd 55 cm. djup 80 cm. rygghöjd 75 cm.

Premium Leder Sofa der 1980/90er Jahre Modell Hellas von ELU Classic, Schweiz

Hochwertig verarbeitetes Leder Zweier Sofa der 1980/90er Jahre Modell Hellas von ELU Classic, Schweiz. Im Unterstoff mit Marke bezeichnet. Holzrahmenkonstruktion mit Bezügen aus karamellfarbenem Leder, Rückenlehne mit feinen Bisen aus dunklerem Leder akzentuiert.
Maße ca. H. 75 cm, B. 159 cm, T. 85 cm.

Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Lederoberflächen minimal patiniert, partiell unauffällige Kratzer. Bei den letzten Fotos handelt es sich um Darstellungen aus einer Bröschüre der Firma ELU Classic.

De sede. To-personers fritstående sofa, model DS 47

De Sede. To-personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt brun tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/36. L. 135. D. ca. 90/105 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina.

Girard Perregaux Armbanduhr 14 kt Gold

Vintage Uhr von Girard-Perregaux, in quadratischer Gehäuse von 14 kt Gold, silbernes Zifferblatt mit Strichindex, Plexiglas, Lederband mit Dornschließe, Handaufzug. Maße ca. 26 mm x 26 mm. Tragespuren, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.

Dänische Kommode / chest of drawers der 1970er Jahre

Dänische Kommode / chest of drawers der 1970er Jahre. Holzkonstruktion mit vier Schüben, Teakholzfurnier. H. 72cm, B. 60cm, T. 32cm. Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren in Form von Kratzern vorhanden. Rückseitig ``Made in Denmark``.

Dupont Feuerzeug

Gasfeuerzeug aus der Manufaktur S.T. Dupont, Versilberte Oberfläche, Nr.: 19JLB49, Original Etui vorhanden.
Das Feuerzeug befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und wurde nicht auf die Funktion geprüft.

Digsmed. Isspand, teak

Digsmed. Isspand af massiv teaktræ, indsats af plast. H. 27 cm.

Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group'Ø. 70 cm.

Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Børge Mogensen. Øresundsserien. Skænk, egetræ

Børge Mogensen. Øresundsserien. Skænk af fineret egetræ, front med to låger, bag hvilke hylder, greb og hængsler af messing. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner. 1960'erne. H. 68 L. 135 D. 55 cm. Fremstår med lettere nuanceforskel på topplade.

Poul Kjærholm. Par lænestole, model PK22, Kold Christensen (2)

Poul Kjærholm. Par lænestole, model PK 22, med stel af matforkromet fjederstål, monteret med nyt betræk af rødbrunt læder, H. 73 B. 63 sædehøjde 34 cm. Formgivet 1955. Udført hos E. Kold Christensen, logo herfra præget i stel. Fremstår med få brugsspor. (2)

Charles Eames. Spisebord fra serien 'Aluminium Group' Ø. 90 cm.

Charles Eames. Spisebord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol

Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fuldpolstret, stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med læder.

Arne Jacobsen. Sofabord

Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med hvid laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 38 B. 60 D. 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår med lettere brugsspor.

Peter J. Lassen. Montana Monterey bænk.

Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana Monterey bænk. Produceret i 30 mm MDF der er lakeret med vandbaseret lak farve 149 Turmeric. H. 21 cm. x B.40 cm. x L. 160 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor herunder ridser forekommer samt skade på toppladen.