Jørgen Høvelskov. Harpestol i sortlaseret ask. Ubrugt i original emballage

Jørgen Høvelskov, Lænestol, 'Harpestolen' med stel i sortlaseret asketræ, monteret med flagline. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Jørgen Christensen Snedkeri, stemplet med unikt serienummer. Modelfotos. Fremstår ubrugt, uden brugsspor og usamlet i original, ubrudt emballage med monteringsvejledning.

Da afdelingen lukker pr. d. 1/7-2020, skal det påregnes, at varen skal være afhentet fra showroom inden denne dato.

Litt. Norutsugu Oda Danish Chairs, gengivet og omtalt s.178. Bygge & Bo 1962.

Schaukelpferd, Holz, 1940 / 50er Jahre

Schaukelpferd, Holz, 1940 / 50er Jahre. Schaukelpferd aus polychrom lackiertem Holz, gezäumt und mit einem Schweif aus Kunsthaar, H.100cm, L.140cm, B.24cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell starker Lackabrieb, sowie leichte Spannungsrisse und Bestoßungen.

KORG, metall, 18/1900-tal.

Diameter i ovankant ca. 64, höjd ca. 66 cm.

Couchtisch / coffee table der 1960/70er Jahre

Runder Couchtisch / coffee table der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Untergestell aus verchromtem Metall und einliegender Platte aus rauchbraunem Glas.
Maße ca. H. 50 cm, Ø 105, Platte : 100 cm.

Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.

Hans J. Wegner. Kommode, egetræ

H. J. Wegner. Kommode af fineret egetræ, front med tre brede skuffer samt tre mindre. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik. 1960/70'erne. H. 71 cm. B. 100 cm. D. 49 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel og mindre reparation på sokkel.

FÅTÖLJER, ett par, rotting, 1900-talets andra hälft.

Längd ca. 88, bredd 63, sitthöjd 32, rygghöjd 98 cm.

Gunni Omann. Lav skænk af massiv og fineret palisander, model 21

Gunni Omann. Lav skænk af massiv og fineret palisander, front med skydelåger bag hvilke hylder og skuffer. 1960'erne. H. 80 cm. B. 210 cm. D. 47 cm. Fremstillet hos Omann Jun. Møbelfabrik, model 21. fremstår med få brugsspor bortset fra mindre nuanceforskel på topplade, samt ridser.

Louis Vuitton taske af cognacfarvet epi

Louis Vuitton taske af cognacfarvet epi. Indvendig med to store rum med et lynlåsrum og to mindre lommer; h. 30 B 37 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med lettere brugsspor.

Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol

Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol med drejeligt stel af forkromet metal og aluminium, betrukket med blåt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere brugsspor.

Längd ca. 88, bredd 63, sitthöjd 31, rygghöjd 79 cm.

Børge Mogensen. Skænk, teaktræ

Børge Mogensen. Skænk fineret med teaktræ, front med to låger, bag hvilke hylder Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. 1960'erne. H. 66 B. 100 D. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor og ridser på topplade.

RULLBANDSPELARE, Tandberg 3000x.

Tandberg 3000x rullbandspelare, ca. 1970 Mått: 39 x 30,5 cm, höjd inklusive huv 18 cm.

Arne Jacobsen. Cafebord Ø 90 cm

Arne Jacobsen. Cafebord med cirkulær plade med gul laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 72 Ø 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere brugsspor på plade.

De Sede. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-88, brunt læder (6)

De Sede. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-88 modulsystem, original betrukket med brunt patchwork læder, best. af fire sokkel-moduler samt modul med fast rygstøtte og hjørnemodul med faste rygstøtter, fire sæde og ryg-hynder hver med rygstøtte monteret med tidsskriftholder samt to løse plader/borde monteret med læder. Medfølgende lang og to mindre puder. Fremstillet hos De Sede. Hver modul H. inkl. ryghynde 66 cm. Sæde H. 37 cm. B. 90 cm. D. 90 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

De Sede DS 69, fritstående daybed/sovesofa, 1970-erne

De Sede DS 69, fritstående daybed/sovesofa betrukket med brunt læder, løs topmadras, medfølgende to originale puder. Fremstillet hos De Sede, Schweiz med original logo på understof, 1970-erne. H. 55/34 cm. L. 206 cm. D. ca. 100 cm. Udslået som sovesofa indvendig L. 200. D. 140 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og patina,

Piet Hein & Bruno Mathsson, supercirkulært spisebord i rio palisander

Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Cirkulært spisebord med plade af finéret Rio palisander, monteret med spændben i stål. Fremstillet hos Mathsson International AB Vänamo Sweden med label herfra. H. 70. Ø. 149,5 cm. Fremstår renoveret med lette aldersrelaterede brugsspor. Cites certifikat fra Jordbruksverket til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering.

Sidse Werner. Stumtjener, model 'Coat Tree'

Sidse Werner 1931-1989. Stumtjener af forkromet stål. Formgivet i 1972. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 'Coat Tree'. H. 193 cm. Fremstår med brugsspor.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, høj model, lyst læder.

Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, med stel af sortlakeret stål, overtrukket med lyst kernelæder. Designet 1970. Fremstillet hos Cassina med label og loge herfra. H. 112/81 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Sidse Werner. Et par stumtjenere, model 'Coat Tree' (2)

Sidse Werner 1931-1989. Et par stumtjenere af forkromet stål. Formgivet i 1972. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 'Coat Tree'. H. 193 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)