Vera Nilsson

Vera Nilsson, litografi, 101/260, 61 X 46

Tove & Edvard Kindt-Larsen. Lænestol, teak og læder

Tove & Edvard Kindt-Larsen. Lænestol med stel af massivt teaktræ, betrukket med lyst knapsyet læder. H. 71, B. 70 cm. Præsenteret i 1957 på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i København. Fremstillet hos Snedkermester Gustav Bertelsen & Co. Fremstår med brugsspor, ujævnt skum samt betræk med pletter. Litteratur: Dansk møbelkunst gennem 40 aar: Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966, Grete Jalk. 1987, Bind. 4, side 9, afbildet

Stolar

Stolar ett par. IKEA ?

Philippe Starck stolar ett par Aleph/Driade

PHILIPPE STARCK, "Ed Archer", stolar, 1 par, Aleph/Driade, Frankrike, aluminiumben, klädda i cognatsfärgat skinn, märkta ALEPH BY STARCK, höjd ca 98 cm

ARNOLD LERBER, stolar 5 st samt bord, ”Rantasipi”.

Furu. Bordet hexagonalt med metallfot, 90 x 92, höjd 69 cm. Stolar 3+2 st, sitthöjd 46 cm, rygghöjd 82-103 cm.

Kleine Kommode, Deutschland, 1950er Jahre

Kleine Kommode, Deutschland, 1950er Jahre. Metallbeine, schwarz lackiert. Front im Schachbrettmuster. Zwei Schübe und zwei aufklappbare Türen. Maße: ca. H. 78 cm, B. 90 cm, T. 37,5 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Vas

Vas, 1920/30-tal troligtvis Pukeberg, H=20

Skænk af fineret palisander, 1960'erne

Skænk af fineret palisander, front med skydelåger, hvorbag hylder samt barsektion med spejlvæg, 1960'erne, H. 112 cm. L. 190 cm. B. 43 cm. Fremstår med brugsspor samt ridser.

Kai Lyngfeldt Larsen. Par lænestole, model 501 (2)

Kai Lyngfeldt Larsen. Par lænestole med stel af teaktræ. H. 69 cm. B. 55 cm. D. 68 cm. Fremstillet af Søborg Møbler, model 501. Løse hynder med porøst skum, fremstår med mærker samt brugsspor. (2)

Alma Öhrström olja

ALMA ÖHRSTRÖM (1897-1987): Sommaräng, monogramsignerad och daterad -67, olja på duk, ca 39x61 cm

BORDSLAMPOR, 1 par, Aneta

Fot i trä, kupor i plast. Bruksslitage, vissa repor. Höjd 53 cm.

BRUNO MATHSSON, vilstol, modellnummer 36, Karl Mathsson, Värnamo 1941.

Stomme av betsat böjträ, sits av flätad sadelgjord, etikettmärkt och daterad

Kristian Solmer Vedel

KRISTIAN SOLMER VEDEL, "Modus", 3 delar, Soeren Willadsen, pallisander och svart skinn (cites medföljer), sitthöjd ca 32 cm

Kjerstin Halden oljemålning

KJERSTIN HALDEN (född 1925): Stilleben med växter, signderad Halden, olja på duk, ca 65x97 cm

Josef Frank sideboard Svenskt Tenn

JOSEF FRANK, sideboard, Svenskt Tenn, modellnummer 648, mahogny, en hylla, höjd 72, 200x48 cm

Bauhausstolar

STOLAR, 3 st, 1900-talets andra hälft, Italien, bauhausmodell, varav 2 med karmar och 1 utan, förkromade stommar, sitsar och ryggar klädda i rotting, sitthöjd ca 45 cm

Karmstolar Saarinen

EERO SAARINEN, karmstolar, 4 st, Knoll/ Nordiska Kompaniet, ljus klädsel, benställning i svartlackerad metall, skyltmärkning, sitthöjd ca 45 cm

Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase af stentøj nr. 20679

Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj modelleret i knoppet stil, dekoreret med celadonglasur. Sign. Salto, nr. 20679. 1. sort. H. 12 cm.

Dansk møbelproducent. Cirkulært spisebord i massivt egetræ

Dansk møbelproducent.. Cirkulært spisebord i massivt lakeret egetræ. H. 70 cm. Ø. 160 cm. Fremstår med to mindre brændemærker samt enkelte ridser.