OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på pannå.

Man i hatt. Signerad Brown. 55x46 cm.

Paar Cocktail Lounge Sessel der 1950er Jahre, Italien (2)

Paar italienische Cocktail Lounge Sessel der 1950er Jahre. Holzrahmenkonstruktion mit zweifarbigen Bezügen aus strukturiertem Stoff und Untergestellen aus vernickeltem Stahlrohr. Die Sessel sind im Detail leicht unterschiedlich ausgeformt.
Maße ca. H. 87/84 cm, B. 78/89 cm, T. 85 cm.

Einige, teils deutliche, Gebrauchsspuren, Bezüge mit Flecken und großflächigen Bereibungen, Stoff partiell schadhaft, Untergestell eines Sessels unfachmännisch repariert bzw. angeschraubt.

Preben Fabricius. Lounge lænestol, model 710 - 'Conversation Chair'

Preben Fabricius. Lænestol, model 710, 'Conversation Chair' med stel af forkromet stål, sæde, ryg samt løse hynder betrukket med gråt alcantara.
Formgivet 1972. Fremstillet hos Walter Knoll år 2012. H. 74/40. B. 74. D. ca. 75 cm. Fra ikke-ryger hjem. Fremstår med minimale brugsspor.

Set Tripod Brutalist Barhocker Modell Marbella (5)

Set Tripod Brutalist Barhocker Modell Marbella. Dreibeinige Konstruktion aus dunkel gebeiztem Holz, Fußring aus Stahlrohr.
Maße ca.: H: 84 cm, B. 52 cm, T. 48 cm, SH. 75 cm.

Einige Gebrauchsspuren, Metall flugrostig, Holz mit einigen Beschädigungen und gelösten Leimverbindungen, partiell Kratzer und Bestoßungen, (5)

Poul Kjærholm for E. Kold Christensen. Spisebord, model PK 54. Specialfremstilling fra 1971

Poul Kjærholm 1929-1980. ''PK 54'' spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet, lysbroget marmor. Formgivet 1963. Pladen med en 10 cm. større diameter end normalen er speciallavet med tilladelse fra Poul Kjærholm i 1971. H. 65 cm. Ø 150 cm. Stemplet fra E. Kold Christensen. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, nogle små kanthak.

Michael Bang for Holmegaard. Stor seks-armet lysekrone med pendler af opalglas og stel af teak, 1960erne

Michael Bang for Holmegaard. Stor seks-armet lysekrone med seksarmet stel af teak, hver arm monteret med seks pendler af hvid opalglas. Pendler formgivet af Michael Bang. Udført i 1960erne. Ø 69 cm. H. på pendler ca. 32 cm.

Sessel / Loungesessel der 1980/90er Jahre

Sessel / Loungesessel der 1980/90er Jahre. Drehbare, schwere Konstruktion aus allseitig mit Stoff gepolsterter Sitzschale und zwei herausnehmbaren Kopfstützenelementen, Sockel aus verchromtem Metall.
Maße ca. H. 106 cm, B. 84 cm, T. 80 cm.

Leichte Gebrauchsspuren, Armlehnen im Griffbereich leicht angeschmutzt, kleiner Fleck auf dem hellem Stoff der Kopfstütze.

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition, jubilæums model, limited edition af fineret palisander

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition, jubilæums model, limited edition af fineret palisander, produceret af Vitra, ej mærket H. 73/44 cm. Fremstår med lette brugsspor, enkelte mærker på stel.

Arne Vodder. Fristående skrivebord i palisander. 1960'erne

Arne Vodder. Fritstående skrivebord i fineret palisander. Front med seks skuffer, bagside med hyldeindretning. 1960'erne. H. 72 cm, L. 145 cm, B. 75 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med rep. brud på stel, et greb med afslag, ellers alm. aldersrelateret brugsspor.

De sede. Lounge sofa moduler, model DS11 (4)

De sede, Schweiz. Lounge sofasæt bestående af fire moduler. Original, cremehvid læder-betrukne moduler med almen patina. H 61 cm, SH 36 cm. Fremstillet hos De Sede, model DS-11. beslag medfølger. Fremstår med brugsspor og patina. (4)

Dyrlund. Cirkulært spisebord, teaktræ, 1960'erne

Dyrlund. Cirkulært spisebord fineret med teaktræ med rund hollandsk tillægsring med fire foldbare tillægsplader med beslag i messing, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 72 Ø 120-175 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Arne Jacobsen. 7'er kontorstol, model 3117

Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal nybetrukket med hvid læder, på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår med lettere brugsspor, senere ombetrukket med hvidt læder.

Kleiner Glasschreibtisch mit Container für Galotti & Radice Italy (2)

Kleiner, rollbarer Glasschreibtisch mit Container für Galotti & Radice Italy. Entwurf um 1970. Konstruktion aus leicht grünlichem Sicherheitsglas verbunden mit verchromten Stahlelementen. Der rollbare Container ist mit zwei Schubladen ausgestattet, Oberfläche in weiß lackiertem Holz.
Maße ca. B. 91 /45 cm, H. 74 cm, T. 50,5cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Glasplatte des Schreibtisches mit zahlreichen kleinen Kratzern, Lackierung des Containers mit Kratzern, leicht vergilbt und verschmutzt, Kabelrinne aus Lochblech teils mit klebrigen Anhaftungen, es ist kein Schlüssel für den Container vorhanden. (2)

Hans J. Wegner. Par lænestole af egetræ. GE-420(2)

Hans J. Wegner. 1914-2007. Lænestole af egetræ model GE-420, nedfældelig ryg med bøjle og ring/beslag af forkromet metal. Løse hynder betrukket med uld. Fremstillet hos Getama brændemærket herfra. Fremstår med minimale aldersrelaterede brugsspor.

Arne Vodder. Skænk, palisander, 1960'erne

Arne Vodder. Skænk af fineret palisander, front med to jalousilåger samt en låge, bag hvilke hylder og udtræksbakker, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 80 L. 225 D. 47 cm. Fremstillet hos Sibast Furniture. Fremstår med lettere brugsspor, et greb med reparation, uoriginale hylder.

Arne Jacobsen. Lænestol, Svanen med blålilla Tonus uld, model 3320 fra år 2017

Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med blålilla 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2017. H. 78/40 cm. Fremstår med minimale brugspræg. Litteratur: C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'

Charles Eames. Cirkulært Cirkulært spisebord / 'Segmented Table'

Charles Eames. Cirkulært spisebord / 'Segmented Table'. Stel og firpasfod af stål og aluminium. Topplade af hærdet glas, specialbestilling fra Paustian. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 73 cm. Ø 130 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Illum Wikkelsø, coffee table / Couchtisch der 1960er Jahre

Couchtisch / coffee table der 1960er Jahre. Entwurf von Illum Wikkelsø (1919-1999) Denmark. Konstruktion aus massivem Teakholz.
Maße ca. H. 46 cm, D. 100 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleine Bestoßung und teils Flecken auf der Platte.

Bernhard Pedersen & Søn. Lav, fritstående skænk i palisander, model 183

Bernhard Pedersen & Søn. Fritstående, lav skænk udført i palisander på front, sider og bag. Designet 1969. Sjælden udbudt model, model 183. H. 78 B. 210 D. 49 cm. Fremstillet og designet af Bernhard Pedersen og søn i 1960'erne. Alm. aldersrelateret brugsspor.