STEGPALL, 1900-talets mitt

Kraftigt bruksslitage.

Robert Jacobsen cd. Mixed media på lærred

Robert Jacobsen, 1912-1993. Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel, gouache og mixed media på papir opbklæbet på lærred. 92 x 61 (101 x 70) cm.

Lasse Broström, pige i rødt og grønt

Lasse Broström f. 1939, pige i rødt og grønt, olie på lærred, sign. LB-05, 30x24 cm. (33,5x27,5 cm).

Ejnar Larsen & Aksel Bender Madsen. 'Metropolitanstolen', egetræ og læder

Ejner Larsen & Aksel Bender Madsen. "Metropolitan" armstol af egetræ, sæde og ryg med lyst kernelæder, H. 80 B. 77 D. 57 cm, sædehøjde 43 cm. Formgivet 1959, Udført hos Carl Hansen & Søn. (relancering i 2014 model LM92), etiket herfra under sæde. Fremstår med minimale brugsspor, enkelte små ridser på læder Litteratur: Grete Jalk, "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 4, s. 78-81.

Figur af patineret bronze iform af kvinde

Figur af patineret bronze. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee L. 23 cm. Sign. Nick Modelfoto

Alvar Aalto. Cirkulært bord

Alvar Aalto (1898-1976). Cirkulært bord, Ben i formspændt birk, plade med hvid laminat. H. 72, Ø. 125 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker.

Dema. Loungechair, model Miami i sort læder

Dema lænestol, model Miami i sort læder. Design M. L. Dainelli. Stel i forkromet metal med lædergjorde. Sædehynde og ryglæn i certificeret og garanteret gåsedun med polyurethanskumindsats, polsteret med sort læder. H. 75 cm, B. 80 cm, D. 92 cm, sædehøjde 45 cm. Fremstår med lette brugsspor. Se også varenummer 5439623

Överskåp

Överskåp, 1700-tal, originalmålat, skedhylla, 115x34 cm, höjd 115 cm.

Lennart Rosensohn, Komposition mit männlicher Figur

Lennart Rosensohn, (1918-1994), Komposition mit männlicher Figur, Mischtechnik auf Papier, 1985, signiert und datiert, ca. 45 x 57 cm, hinter Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 65 x 74 cm.
ZUSTAND: mit kleinen Feuchtigkeitsfleckchen.

Annemarie Illum. Komposition

Annemarie Illum (f. 1973). Komposition. Akryl på lærred. Sign. og dat. monogram 19. 80 x 60 cm (84 x 64 cm).

Peter J. Lassen. Cafebord udført i genbrugsplast

Cafebord med cirkulær bordplade, udført af sprøjtestøbt genbrugs- plast. Bordpladen er monteret på et trepas stel af stål. Designet af Peter J. Lassen (1930 - 2019). H. 73 cm. x B. 60 cm. Prototype. Fremstår med brugsspor herunder skævhed i bordpladen forekommer.

Sofabord, Menu, Godot Burgundy chrome ben

Sofabord Godot, fra Menu, designet af Iskos- Berlin Rundt bord. Bordplade i linoleum med forchromede ben. Mål: Ø 90 H. 29 cm. Vejl. Udsalgspris 5.995-,

Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)

Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 73/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)

Børge Mogensen og Grethe Meyer, skab/reoler fra Boligens Byggeskabe (2)

Grethe Meyer og Børge Mogensen. Reoler fra Boligens Byggeskabe, front med ramme af oregon pine. Hylder af grålakeret dyrolit. Fremstillet hos C. Danel. 1950/60'erne. H. 198 cm B. 103 cm, D. 33 cm. Nøgle medfølger. Et skab aflåst, nøgle mangler. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker (2)

Ingo Maurer, Ingo Maurer Lighting, Lampe / Tischleuchte, Modell 'ML 1', Glas, Deutschland, 1960er Jahre

Ingo Maurer für Ingo Maurer Lighting, Lampe / Tischleuchte, Modell 'ML 1', Glas, Deutschland, 1960er Jahre. Leuchte mit einem roten Balusterfuß aus Glas und einem konischen Lampenschirm aus beschichtetem Papier in Hellbeige, unterseitig mit Herstellerklebeetikett versehen, H.41cm, D.40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Kratzer im Glas, sowie geringfügige Beschmutzungen am Schirm.

Bulo, Stuhl / Drehstuhl / Sessel / Bürostuhl, Modell ’Pub & Club‘

Bulo, Stuhl / Drehstuhl / Sessel / Bürostuhl, Modell ’Pub & Club‘, Stahl, verchromt, Stoff / Kord. Höhenverstellbare Konstruktion aus einem fünfstrahligen Fuß mit Rollen und einer aufgepolsterten Sitzschale mit Armlehnen, Bezug aus rotem Kord, rückseitig mit Herstellerlabel, H. 90cm, B. 58cm, T. 52cm, Ausstellungsstück, minimale Reibespuren, partiell kleinere Kratzer.

Ludwig Mies van der Rohe, Freischwinger / Armlehnstuhl, Modell 'MR20 / Weißenhof-Stuhl', Korbgeflecht / Stahl, Deutschland, 1930/31

Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), Freischwinger / Armlehnstuhl, Modell 'MR20 / Weißenhof-Stuhl', Korbgeflecht / Stahl, Deutschland, 1930/31. Stuhl mit einem freischwingenden Gestell aus Stahlrohr, mit gebogenen Armlehnen und einer Sitzfläche aus Korbgeflecht, H.80cm, Sitzhöhe: 46cm, B.56cm, T.78cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Abrieb des Korbgeflechts, sowie stellenweise Oxidationsspuren am Stahlrohr.

Overgaard & Dyrman. Sofabord, udstillingsmodel

Overgaard & Dyrman. Sofabord med trådstel af satin forkromet metal, cirkulær plade af massivt olieret egetræ. Fremstillet hos Overgaard & Dyrman. H. 44 Ø 75 cm. Udstillingsmodel med minimal brugsspor.

Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Et par lænestole model Bo-561, sort læder. (2)

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Et par lænestole med stel af matpoleret stål, løse hynder originalt betrukket med sort læder. Formgivet i 1963. Fremstillet hos BO-EX, model BO-561. H. 70/35. B. 75. D. ca. 80 cm. Fremstår med alm. brugspræg og patina. Litt. Noritsugu Oda: Danish Chairs, s. 197. (2)

Charles & Ray Eames. Time Life Stool / Taburet, model C

Charles & Ray Eames. Time Life Stool / Taburet, Model C i massiv valnød. H. 38, Ø 33 cm. Formgivet 1960 til Rockefeller Center i New York. Fremstillet hos Vitra. Udstillingsmodel med tilhørende certifikat. Fremstår med lette brugsspor. Modelfotos